FONETIC MAGAZINE

نحوه پاسخگویی به چارت ها و نمودارها در آزمون ایلتس

همانطور که میدانید انواع مختلف سوالات در آزمون ایلتس وجود دارد که پاسخ دادن به بعضی از آن ها گاها بسیار دشوار است.

شما ممکن است انواع مختلف از نمودارها را در بخش Listening آزمون آیلتس (در بخش 2) مشاهده کنید.

نمودارها نوعی از سوالات هستند که بایستی با گوش دادن به صوت در حال پخش آن را تکمیل نمایید.

نمودارهایی که یک جریان را نمایش می دهند یک نوع نمودار با دستورالعمل گام به گام یا نمودار تصویری مربوط به اطلاعات ارائه شده در صوت است.

شما باید با استفاده از اطلاعات دریافتی قسمت های جای خالی را تکمیل نمایید. پاسخ ها معمولا جملات کوتاه در حد یک یا دو کلمه هستند.

فلش یا خطوط بین اجزای نمودار وجود دارد که ممکن است در جهت بالا یا پایین باشد. نمودار جریان نیز می تواند در جهت افقی یا عمودی باشد.

اجازه دهید ببینیم چگونه می توان این نوع پرسش ها را با گوش دادن به صوت در حال پخش انجام داد.

اطلاعات صوتی همیشه با ترتیب ارائه می شوند

مانند تمام سوالات در آیلتس، می توانید به یاد داشته باشید که اطلاعات موجود در صوت که شما در حال شنیدن آن هستید به ترتیب و در جهت نمودارها می باشند، این بدین معنی است که برای مثال امکان ندارد جواب جای خالی دوم بعد از جای خالی سوم قرار داشته باشد.

شما باید بر روی اطلاعات مهم در صدا تمرکز کنید و از اطلاعات اضافی وغیر ضروری جلوگیری کنید. اگر شما به دقت صوت را دنبال کنید، به راحتی می توانید مسائل نمودار جریان را حل کنید.

کلمات کلیدی در جملات

همانطور که در بالا ذکر شد، پاسخ نمودارها به صورت جملات کوتاه در صوت ارائه میشود. در مدت زمان 30 ثانیه، هنگامی که شما به سرعت در حال خواندن سوالات نمودار هستید، بایستی کلمات مهم را برجسته کنید.

بر اساس این کلمات کلیدی برجسته می توانید در هنگام گوش دادن به صدا تمرکز خود را بیشتر کنید.

در حالی که شما به دنبال کلمات کلیدی برای برجسته کردن هستید، می توانید کلمات اصلی مانند اسم ها، افعال و غیره را برجسته کنید، همچنین می توانید کلماتی را که نزدیک به جای خالی هستند را نیز مشخص کنید.

به عنوان مثال، کلیدواژه ها در نمودار جریان به شرح زیر هستند:

محتوی فایل صوتی در حال پخش:

شرکت XYZ از تمام جویندگان شغل که در پورتال استخدام ثبت نام می کنند، استقبال می کند. در وب سایت XYZ، برای درخواست کار، ابتدا می توانید از صفحه ای بازدید کنید که در آن می توانید تعدادی از فرصت های موجود را همراه با شرح شغل ببینید.

از فرصت های موجود، می توانید شغل هایی را که می خواهید در آن استخدام شوید را انتخاب کنید و هنگامی که انتخاب کردید، یک فرم آنلاین نمایش داده می شود که در آن می توانید اطلاعات خود را مانند نام، ایمیل و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

آپلود رزومه شما اجباری است. پس از تکمیل فرم آنلاین، فقط روی دکمه ارسال کلیک کنید تا درخواست شغل خود را تکمیل کنید. شما هم اکنون می توانید در مورد درخواست خود از مسئولیت مربوطه در انتظار دریافت پاسخ باشید.

The XYZ company welcomes all the job seekers on the careers portal. On the website of XYZ, in order to apply for a job, you can first visit the career page where you can see a number of available vacancies along with the job descriptions. Out of the available opportunities, you can choose the job you wish to make an application for and once you choose, an online form will appear where you can enter your details such as name, email and your mobile numbers. Uploading your resume is mandatory while you may or may not write cover letter. After you have filled the online form, just click on the submit button in order to finish your job application. You can now await for response from the HR regarding your application.  

سوال:

درخواست شغل

Go to ………… website -> Visit …….. page ->check……….and job descriptions ->Select……you want to apply->Fill your name,………….and phone numbers->Attach your ………..->Attach ………… (optional)->Click on ………

در مکالمه صوتی بالا، پاسخ ها برجسته شده اند و در سؤال بالا، کلیدواژه ها مشخص شده اند. با توجه به کلید واژه های مشخص شده بایستی پاسخ مناسب را بیابید

به دستورالعمل سوال توجه کنید

در قسمت مربوط به توضیحات هر سوال مشخص شده است که در جای خالی چند کلمه بایستی نوشته شود بنابراین شما باید در هنگام نوشتن پاسخ های خود بسیار مراقب باشید.

هر گاه احساس کنید که پاسخ شما بیش از 3 کلمه است، قطعا نادرست خواهد بود زیرا شما هرگز نباید بیش از 3 کلمه پاسخ دهید.

برای مثال، شما فکر می کنید پاسخ شما 4 کلمه است.

در آن صورت دو احتمال وجود دارد. پاسخ شما اشتباه است یا شما باید آنرا در 3 کلمه تنظیم کنید.

به عنوان مثال،به نظر شما پاسخ “in the next day”  است که شما باید آن  در 3 کلمه به عنوان “in next day” تنظیم کنید.

بنابراین شما می توانید کلماتی مانند  “you”, “the”, “in”, “of” و غیره را حذف کنید، اما مطمئن شوید که از لحاظ گرامری منطقی باشد.