FONETIC MAGAZINE

10 نکته برای دستیبابی به نمره 8 در آزمون  Listening آیلتس

مأموریت ما در فونتیک این است که به زبان آموزان کمک کنیم تا بتوانند نمره مورد نیاز خود را در آزمون آیلتس دریافت کنند. این پست وبلاگ، 10 اقدامات که باید انجام دهید، تا بتوانید امتیاز 8 را دریافت کنید، مشخص کرده است.

1.تنها به دنبال دریافت نکات نباشید

یک سوء تفاهم رایج در میان دانش آموزان آیلتس این است که فکر می کنند تنها دریافت نکات و ترفندها می توانند به آن ها در دریافت بالاترین نمره کمک کند، متأسفانه، این ذهنیت صرفا وقتی را که باید صرف مطالعه کنید هدر خواهد داد.

بهترین راه این است که با کمک و همراهی یک متخصص آیلتس علاوه بر تمرین، نکات ضروری را دریافت کنید. تنها دریافت نکات، به شما احساس امنیت نادرستی می دهد که در نهایت به نمره کلی شما آسیب می رساند.

2.هر روز به فایل های انگلیسی گوش دهید

همه ما می دانیم که این مهم ترین قدم برای توسعه مهارت های لیسنینگ است. گوش دادن به صوت های زبان انگلیسی به شما کمک می دهد تا بتوانید استفاده درست از آن ها را در مراودات روزانه خود درک کنید.

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید، پس شما به اینترنت دسترسی دارید. بنابراین، شما به هزاران منبع رایگان دسترسی دارید که می تواند توانایی گوش دادن شما را توسعه دهد.

آیا در اتوبوس یا مترو هستید؟ آیا این یک سفر بیست دقیقه ای یا یک سفر طولانی است؟، گوش دادن به پادکست ها در طول رفت و آمد شما می تواند مفید و لذت بخش باشد.

آیا شما در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام یا اینستاگرام بدون هدف در حال جستجو هستید؟ چرا یک بحث TED در مورد یک موضوع که شما به ان علاقه مند هستید تماشا نمیکنید؟

هنگامی که شما از تلفن همراه خود به صورت عاقلانه استفاده کنید، می تواند از آن به عنوان یکی از بهترین امکانات برای آماده سازی آیلتس خود استفاده کنید. با استفاده از لینک های زیر میتوانید بهترین فایل های صوتی برای تقویت زبان انگلیسی خود دریافت کنید

TED Talks

Podcasts

YouTube Videos

3.فعالانه گوش کنید

از فایل های صوتی و یا کلیپ های متفاوت برای تقویت مهارت های خود بهره بگیرید، گوش دادن به طور فعال می تواند به بهبود تلفظ، گرامر و لغات شما کمک کند – که همه در گذراندن امتحان IELTS بسیار مهم هستند.

یکی از روش هایی که ما برای زبان آموزان پیشنهاد می دهیم، خرید یک دفترچه یادداشت است. هر کلمه جدیدی که از معنی آن مطمئن نیستید را که می شنوید ثبت کنید، پس از آن شما باید آن را بررسی کنید – آن را در یک فرهنگ لغت پیدا کرده و کاربرد های مختلف آن را در جملات بررسی کنید. با توجه به نقاط خاصی از ضعف شما، می توانید متضادها، مترادف ها، و تلفظ ها را اضافه کنید.

4.یک استراتژی داشته باشید

مهم این است که شما به یاد داشته باشید که بخش Listening آزمون آیلتس شامل تعدادی سوال مختلف است.

هر نوع سوال نیاز به نوع خاصی از مهارت و یک استراتژی جداگانه دارد.

مهم است که شما یک سیستم و استراتژی  داشته باشید که بتوانید گام به گام از آن پیروی کنید.

داشتن استراتژی به این معنی است که شما دقیقا می دانید چه کاری در روز امتحان خود انجام داده اید، و دانش و اعتماد به نفس را به میزان زیادی افزایش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای گوش دادن توصیه می کنیم، نگاه کنید به مقالات رایگان و درسهای ویدیویی زیر:

Summary Completion Strategy

Form Filling Strategy

Multiple Choice Questions Strategy

Labelling a Map or Plan

5.تمرین عاقلانه

در هنگام انجام یک تست تنها به فکر پاسخ دادن به سوالات نباشید، زیرا گوش دادن یک مهارت است که نیاز به بهبود دارد. تست خود را بارها و بارها انجام داده و مهارت های خود را بهبود بخشید.

علاوه بر این، مهم است که در زمان تمرین صرفه جویی نکنید.

به همین ترتیب، شما باید مطمئن شوید که از آزمون های معتبر ایجاد شده توسط متخصصانی که امتحان IELTS را می نویسید استفاده می کنید. در غیر این صورت، مواد مورد نیاز شما با قالب امتحان مطابقت ندارند، به شما انتظارات غیر واقعی و آشفتگی زیادی می دهد.

به یاد داشته باشید: مقالات تمرینی باید چالش برانگیز باشد زیرا امتحان آیلتس چالش برانگیز است. اگر به دنبال آزمون های تمرینی قدیمی و آسان بگردید، احتمالا تمرین مفید و موثری نخواهید داشت.

اطمینان حاصل کنید که تمرین خود را در شرایط زمانی مشابهی که در زمان امتحان در اختیار دارید، تکمیل کنید. این به شما این امکان را می دهد که مهارت های مدیریت زمان خود را بهبود ببخشید.

 

6.بازتاب

بازتاب اشتباهات شما مهم تر از بازتاب دادن نقاط قوت شماست زیرا شما می توانید از آنها بسیار بیشتر یاد بگیرید. ساده ترین راه برای یادگیری از نقاط ضعف شما چیست؟

یک نوت بوک و قلم بگیرید و از آنها برای نوشتن کلماتی که  به طور مرتب ان ها را اشتباه میکنید استفاده کنید. با این کار، شما به راحتی می توانید ضعف خود را مشاهده کنید و درک بهتر از اشتباهاتی را که علامت هایتان را کاهش می دهند، بدست آورید.

7.از آن لذت ببرید

اگر از آنچه که انجام می دهید لذت ببرید، راه آسان تری برای انجام آن به طور مداوم پیدا خواهید کرد. یاد گرفتن همیشه نباید خسته کننده و دشوار باشد محتوای مورد نظر شما نباید همیشه مربوط به آیلتس باشد. آزمون آیلتس توانایی شما برای درک زبان انگلیسی را در زمینه زندگی واقعی تست می کند.

8.تمرکز

هنگامی که شما به دقت به صوت انگلیسی گوش نمی دهید، تمرکز خود را از دست می دهید.

این یکی از بزرگترین خطرات در آزمون لیسنینگ آیلتس است. از دست دادن تمرکز برای حتی چند ثانیه می تواند امتیاز شما را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

بنابراین، بهترین راه برای متمرکز شدن چیست؟

 در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجا کنید، ورزش منظم تری انجام دهید و آب بیشتری بخورید، انتخاب سبک زندگی است که به تمرکز شما کمک میکند. این گام های کوچک ذهنیت و بهره وری شما را در آزمون و زندگی روزمره افزایش می دهد، به شما این امکان را می دهد تا استرس را بهتر مدیریت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

9.آماده باشید

با انجام تست های متفاوت قبل از ازمون اصلی از روند آزمون اطلاع داشته باشید این کار به شما کمک میکند تا صوت را با تمرکز بیشتری گوش داده و نکات کلیدی را با دقت بیشتری در ذهن خود قرار دهید.

من نمی خواهم به شما بگویم که آماده سازی نهایی به این معنی است که شما عصبی نخواهید بود. این کاملا طبیعی است که شما بتوانید استرس را تجربه کنید. با این حال آماده بودن به شما اعتماد به نفس میدهد که به شما امکان می دهد تا استرس خود را مدیریت کنید و از مزایای آن استفاده کنید.

10.تا زمانی که کاملا آماده نیستید برای ازمون اقدام نکنید

هر روز ما ایمیل ها و تبلیغاتی را می خوانیم که ادعا میکنند در مدت زمان کوتاهی میتوانند شما را برای آزمون آماده کنند.

ولی واقعیت این است که برای شرکت در آزمون بین المللی آیلتس شما بایستی اطلاعات پایه زبان انگلیسی را آموخته باشید و در ضمن بتوانید زمان کافی برای آماده کردن خود برای شرکت در آزمون کنار بگذارید. اساتید مختلف ممکن است تکنیک ها و نکات زیادی را به شما بیاموزند ولی تمرین مداوم مهمترین عامل موفقیت است

برای رزرو آزمون عجله نکنید.

با پیروی از مراحل فوق و اجازه دادن به یک دوره زمانی واقع بینانه، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما قادر به دریافت امتیاز 8 در آزمون لیسنینگ آیلتس نباشید.