تطبیق عناوین (Match Heading) در آزمون ریدینگ آیلتس می تواند مشکل باشد. راهکارهایی را بیابید که به شما کمک می کند به این سوالات به روش موثرتری پاسخ دهید.

یک نوع از سوالاتی که داوطلبان آزمون آیلتس با آن دچار مشکل هستند Match Heading می باشد.

این نوع سوال شما را ملزم می کند عنوان مقاله را با پاراگراف صحیح مطابقت دهید. هدینگ ها همیشه بیشتر از پاراگراف ها یا بخش ها خواهد بود ، به طوری که برخی از هدینگ ها استفاده نمی شوند.

به دلایل زیر این نوع سوال می تواند مشکل باشد:

  • تکمیل کردن این بخش کمی بیشتر از دیگر سوالات طول می‌کشد.
  • اغلب، هدینگ های بیشتری نسبت به پاراگراف‌ها وجود دارند.
  • برخی از پاراگراف‌ها نیازی به هدینگ ندارند.
  • شباهت‌های زیادی بین هدینگ ها وجود دارد.
  • هدینگ هایی که تنها شامل جزئیات خاص هستند به جای ایده اصلی ممکن است شما را گمراه کنند.
  • برخی از هدینگ ها همان کلماتی را دارند که در یک پاراگراف قرار دارند اما با هم مطابقت ندارند.

نحوه رویکرد شما به این نوع سوالات بسیار مهم هستند، پس باید استراتژی مناسب را انتخاب کنید. ما دو استراتژی را برای کمک به شما در تطبیق موفقیت‌آمیز هدینگ ها مشخص می‌کنیم.

استراتژی # ۱: ابتدا سوال را بخوانید

1.اول، هدینگ ها را بخوانید.

سعی کنید معنای هر هدینگ را به طور کامل درک کنید. درک ایده اصلی عنوان می‌تواند با معدل سازی (paraphrasing) آسان‌تر شود.

۲. به واژه‌های کلیدی در هدینگ ها توجه کنید.

هر کلمه کلیدی را در هر هدینگ مانند نام، مکان، تاریخ، و اسم، وقتی آن‌ها را به طور کامل خواندید، مشخص کرده و زیر آنها خط بکشید. این کار به تشخیص صحیح تر ارتباط بین هدینگ و پاراگراف مناسب کمک میکند.

۳. هر گونه شباهت یا تفاوت بین هدینگ ها باید مشخص شود.

در این نوع سوالات، هدینگ ها اغلب بسیار مشابه یا کاملا مخالف هستند. شباهت‌ها و تفاوت‌ها بین هدینگ ها زمانی که کلمات کلیدی را انتخاب کردید، روشن‌تر خواهند شد. این انتخاب را واضح‌تر می‌کند.

۴. اولین و آخرین جمله پاراگراف را بخوانید.

جمله اول و یا آخر یک پاراگراف اغلب حاوی ایده اصلی است. خوب است که این جملات را به دقت بخوانید چون باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. همچنین مهم است که به سرعت سایر جملات را در این پاراگراف کنار بگذارید زیرا ممکن است ایده اصلی تا جمله دوم یا سوم آشکار نباشد.

۵. هدینگ مناسب برای پاراگراف باید انتخاب شود.

هدینگ هایی را انتخاب کنید که بیش‌ترین تطابق را با پاراگراف بعد از خواندن دوباره آن‌ها دارد. اگر از تفاوت بین چند هدینگ مطمئن نیستید، تفاوت و شباهت بین آن ها را یادداشت کنید و بقیه هدینگ ها را بررسی کنید. ممکن است بتوانید برخی گزینه‌های مطرح را رد کنید و وقتی تمام پاراگراف‌ها را خواندید، پاسخ‌ها ممکن است روشن‌تر شوند. به یاد داشته باشید ، عنوان ایده اصلی پاراگراف است ، نه جزئیات خاص.

جزییات مشابه در پاراگراف مانند برخی کلمات ممکن است در عنوان باشد، اما ممکن است ایده اصلی نباشد.

استراتژی # ۲: ابتدا متن را بخوانید

برخی از داوطلبان ترجیح می‌دهند به سرعت هر پاراگراف را مرور کنند تا ایده کلی درباره متن و هر پاراگراف را بگیرند. با این حال، در مورد زمانبندی بسیار مراقب باشید. به یاد داشته باشید که در هر بخش ریدینگ تنها ۲۰ دقیقه وقت دارید، بنابراین نمی‌خواهید ۲۰ دقیقه کامل را صرف یک نوع سوال کنید.

1.یک پاراگراف را در یک زمان بخوانید.

دوباره، زمان بیشتری را صرف اولین و آخرین جملات یک پاراگراف کنید، و سعی کنید ایده اصلی را شناسایی کنید.

2. عنوان خودتان را ایجاد کنید.

به محض اینکه از پاراگراف خلاص شدید ، به عنوان اصلی یا جمله کوتاهی که به طور خلاصه خوانده اید فکر کنید. هدینگ انتخابی شما باید شامل ایده اصلی باشد ، و نه فقط جزئیات خاص.

3.هر عنوان را به صورت جداگانه بخوانید.

برای درک کامل معنی، عناوین را به طور کامل بخوانید. این بار، سعی کنید یک هدینگ را انتخاب کنید که ارتباط نزدیکی با هدینگی دارد که برای یک پاراگراف ایجاد کرده‌اید. دوباره، گزینه‌های متعددی را یادداشت کنید که ممکن است مناسب پاراگراف باشند، و ادامه دهید. همانطور که پاراگراف‌های بیشتری می‌خوانید، ممکن است قادر به حذف گزینه‌ها باشید. به کلمات کلیدی اشاره کنید که به شباهت‌ها و تفاوت‌ها توجه دارند چون این کار به حذف هدینگ ها با معانی مشابه کمک خواهد کرد.

توصیه‌های عمومی:

در انتخاب هدینگ های صحیح برای هر دو استراتژی تا جایی که ممکن است زمان خود را درنظر داشته باشید، زیرا این کار بسیار وقت گیر است. اگر از تفاوت بین دو یا چند هدینگ مطمئن نیستید ، تمام پاسخ ها را یادداشت کنید و به پاراگراف بعدی بروید.

حذف پاسخ‌های ممکن همانطور که در متن بیشتر می‌خوانید ممکن است یک گزینه باشد. وقتی که هدینگ صحیح برای پاراگراف را پیدا کردید روی آن خط بکشید، حذف یک گزینه به شما کمک کنید تا بتوانید روی سایر هدینگ ها تمرکز بهتری داشته باشید.

این منجر به صرف زمان کمتری برای خواندن مکرر همان هدینگ می‌شود. در نهایت، اسکیمینگ یک مهارت ضروری برای انواع سوالات وقت گیر مانند عناوین تطبیقی است.

این مهارت همچنین به شما زمان بیشتری برای انجام سایر سوالات در بخش ریدینگ می‌دهد. آنچه بیشتر با آن راحت هستید و نیز میزان زمانی که باید صرف این سوال کنید، به شما کمک خواهد کرد تا بهترین استراتژی را در هنگام مقابله با سوالات مچ هدینگ پیدا کنید. این امر همچنین از طریق تمرین آشکارتر خواهد شد.

و در نهایت با تمرین مستمر در این زمینه بالاترین نمره را در این مهارت کسب کنید. برای شرکت در آزمون آنلاین ماک آیلتس اینجا را کلیک کنید

ماک فونتیک
ماک فونتیک