FONETIC MAGAZINE

نکات مربوط به بخش Listening آزمون آیلتس

در این مقاله و مقاله بعدی در نظر داریم تا نکات اساسی که به بهبود نمره شما کمک میکند را معرفی کنیم، در ابتدا بهتر است تا برخی جزییات را بیان کنیم. این نکات در چندین بخش مختلف جمع آوری شده است، برای افزایش نمره خود در این مهارت با ما همراه باشید

آزمون Listening برای ارزیابی مهارت های زیر انجام می پذیرد:

– درک مفاهیم اصلی و اطلاعات دقیق

– شناختن نظرات و دیدگاه های یک سخنران

– دنبال کردن و توسعه یک ایده یا استدلال

مراحل مختلف آزمون

آزمون Listening برای IELTS Academic و IELTS General Training شبیه هم بوده و به یک شکل امتیاز می گیرند.

-شما چهار صوت مختلف را گوش خواهید داد و سپس به 10 سوال مربوط به هر بخش باید پاسخ بدهید (در مجموع 40 سوال )

-تنها یک بار میتوانید به هر صوت در حال پخش گوش دهید و این بدین معنی است که تنها یک بار فرصت پاسخگویی به سوالات را دارید.

-شما برای هر چهار بخش 40 دقیقه دارید. 30 دقیقه برای گوش دادن به صوت و نوشتن پاسخ ها در برگه سوالات و سپس 10 دقیقه برای انتقال پاسخ ها به صفحه پاسخنامه

برخی از اطلاعات مفید

– صوت در حال پخش و سوالات به ترتیب سخت تر می شوند:

– بخش 1، دو سخنران هستند که مکالمه روزمره دارند. آنها ممکن است برنامه هایی برای تعطیلات آخر هفته داشته باشند و یا بحث آن ها در مورد یک میهمانی باشد

– بخش 2 یک مونولوگ (یک نفر در حال صحبت کردن) در مورد وضعیت روزمره است. ممکن است یک سخنرانی یا یک بحث در مورد ساختن برنامه برای چیزی باشد.

– بخش 3 مکالمه آکادمیک بین 4 نفر است.

– بخش 4 یک مونولوگ در مورد یک موضوع علمی است.

– صوت شامل طیف وسیعی از لهجه ها، احتمالا انگلیسی و استرالیایی و یا حتی اسکاتلندی است، بنابراین سعی کنید با این لهجه ها آشنا شوید.

چگونه نمره آزمون Listening آیلتس محاسبه می شود؟

هدف از آزمون Listening آیلتس ارزیابی مهارت های مربوط به درک زبان انگلیسی می باشد. اگزمینر ارزیابی می کند که آیا می توانید به یک بخش از اطلاعات گوش کنید و با موفقیت به سوالات پاسخ دهید. نمرات بخش آزمون Listening آیلتس از 40 بوده و براساس تعداد پاسخ صحیح محاسبه می شود. پاسخ های اشتباه امتیاز منفی نخواهند داشت

“برای ارزیابی میزان مهارت خود می توانید از تست های آنلاین ما استفاده کنید. اینجا را کلیک کنید

هنگامی که تست را تکمیل کردید، نمره شما چیزی بین 4 تا 9 ارزیابی خواهد شد.

در اینجا به برخی نکات اساسی اشاره خواهیم کرد:

پیش بینی موضوع

بهتر است در ابتدا موضوع صوت در حال پخش را درک کنید این موضوع به شما کمک میکند تا بتوانید تصویر سازی درست تری داشته باشید و بتوانید برخی کلمات را در صورت نامفهوم بودن حدس بزنید.

پیش بینی سوالات 

باید سعی کنید با کمک اطلاعاتی که دریافت میکنید سوالات را حدس بزنید. به عنوان مثال، در قسمت اول شما باید نام، شماره و آدرس ها را به دقت گوش دهید. نگاهی به سوالات در زمانی که به شما داده شده است بیاندازید و به صورت هدفمند به موضوع گوش دهید.

حداقل از یک دقیقه برای بررسی هر بخش استفاده کنید

در پایان هر بخش به شما 30 ثانیه داده شده است تا پاسخ هایتان را بررسی کنید. سپس به شما گفته می شود که 30 ثانیه فرصت دارید تا بخش بعدی را ببینید. اگر چه بعضی از نکات موجود در سوالات به شما این امکان را می دهد که پاسخ های خود  را بررسی کنید، از آنجاییکه شما نمی توانید دوباره فایل صوتی را بشنوید به جای اینکه وقت خود را صرف بخش قبلی کنید بیشتر از آن را برای بررسی بخش بعدی اختصاص دهید.

دستورالعمل سوال را با دقت مطالعه کنید

اغلب سوالات شامل یک جدول و گاهی اوقات یک نمودار یا چارت می باشند. سوالات لزوما از سمت چپ به راست نیستند، بنابراین جهت فلش را با دقت بررسی کنید در غیر اینصورت گیج خواهید شد.

همزمان به دو سوال در کنار هم نگاه کنید 

دو دلیل برای انجام این کار وجود دارد. اولا، بعضی از سوالات ممکن است پاسخ ها را در یک جمله در کنار هم قرار دهند تا بتوانید به یک سوال در یک زمان نگاه کنید. همچنین ممکن است که شما پاسخ را از دست بدهید – اگر فقط به دنبال یک سوال باشید، ممکن است متوجه نباشید که آن را از دست دادید و همچنان منتظر پاسخ بوده و سوال بعدی را نیز از دست بدهید.

در صورتی که پاسخی را از دست دادید، حرکت کنید

اگر متوجه شدید که یک پاسخ را از دست داده اید، به سرعت آن را فراموش کرده و روی موارد بعدی تمرکز کنید. اگر متوجه شدید دو یا سه جواب را از دست دادید. هراس نداشته باشید و فقط حرکت کنید زیرا هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. چند سؤال از دست رفته ممکن است لزوما نمره شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

به مترادف ها دقت کنید

به یاد داشته باشید که آنچه که می شنوید، به احتمال زیاد دقیقا همان چیزی نیست  که در امتحان نوشته شده است، زیرا خیلی ساده است. نکته مهم این است که از چیزهایی مثل مترادف استفاده می کنند، بنابراین شما باید به دقت به آنها گوش دهید.

نادیده گرفتن کلماتی که معنی آن را نمی دانید

اگر یک کلمه که معنی آن را نمی دانید می شنوید، نگران نباشید. ممکن است لازم نباشد معنی تمام کلمات را بدانید، می توانید حدس بزنید.

کلمات کلیدی 

هنگامی که به سوالات نگاه کردید، به ویژه در بخش های سخت تر 3 و 4، کلمات کلیدی (مانند نام ها، مکان ها و تاریخ ها) را در این سوال ها متمایز کنید، این امر به شما کمک کند پاسخ را درست بشنوید. هر چند باید به یاد داشته باشید، همانطور که در بالا توضیح داده شد، اغلب ممکن است مترادف استفاده شود.

مراقب املا و دستور زبان باشید 

هنگامی که پاسخ های خود را در انتها منتقل می کنید به املا و گرامر کلمات توجه کرده و ان ها را بررسی کنید. سوال ممکن است به شما کمک کند تا تشخیص دهید که پاسخ آیا باید یک فعل، اسم، و یا صفت باشد.

استفاده از املای انگلیسی یا آمریکایی

طبق همان چیزی که در وب سایت رسمی آیلتس می گوید:شما می توانید از هر دو املای انگلیسی یا آمریکایی استفاده کنید.